MgA. Maria Procházková Ph.D.

MgA. Maria Procházková Ph.D., členka odborné poroty

Vystudovala režii animovaného filmu na pražské FAMU u profesora Břetislava Pojara, doktorandské studium zakončila prací na téma Člověk v animovaném filmu.

Od roku 1993 natočila přes 60 animovaných videoklipů (většinu ve spolupráci s dětmi), mnoho hraných i animovaných jinglů a znělek pro televize Prima, ČT a různé festivaly a nadace. Za své autorské animované filmy získala mnohá ocenění (Příušnice, Piktogramy). Je také autorkou dvou hraných filmů: Žralok v hlavě a Kdopak by se vlka bál. Nová scéna Národního divadla uvádí již třetí sezónu její rodinné představení Laterny magiky VIDÍM NEVIDÍM.

V posledních letech se věnuje zejména animovaným zábavně-edukativním cyklům pro děti: Evropské pexeso, České pexeso, Slovíčka, Živí svět: Kvítí, LOGOhrátky. Úzce spolupracuje s dětským kanálem ČT :D. Připravuje rozsáhlý projekt přibližující dětem (a nejen jim) svět výtvarného umění a prostředí galerie.

Ráda učí děti a kolektivy základům animace na různých workshopech po celém světě, nárazově přednáší studentům filmových oborů a vede či oponuje odborné i teoretické akademické práce.